info@mdsjprocess.com    08:30 - 17:30

    +90 (212) 356 78 70     Mecidiyeköy İş Merkezi ŞİŞLİ / İSTANBUL

Torbalı Filtreler

Torbalı Filtrelerin Tasarlanması

İster yeni bir tesis kurun, ister yenileme ve güncellemeler yapın, bir torbalı filtre sistemi seçerken dikkate alınması gereken önemli noktalar vardır. Jet pulse filtre sistemi rahatsız edici tozu ortadan kaldırmaktan fazlasını yapar. Tehlikeleri ortadan kaldırarak, çevre düzenlemelerine uymaya yardımcı olarak ve ürün kalitesini artırarak işçi güvenliğinin artırılmasına yardımcı olabilir. Veya bazı durumlarda şirketin karlılığına yardımcı olur.

Tesisinizin ürettiği tozun türüne (rahatsız edici veya proses tozu) bağlı olarak, torba filtre sağlık ve güvenlik tehlikesini ortadan kaldırabilir veya gelir elde etmenize yardımcı olabilir. Torbalı filtre sistemi seçiminde en önemli hususlar şunlardır:

Torba filtre tesisin hava filtreleme sisteminin bir parçasını oluşturur. Toz toplama prosesinin bir parçası olarak, torba filtre imalat veya tarımsal uygulamalardan kaynaklanan havadaki partikülleri, bu partiküller işçi ve işyeri güvenliğini ve/veya tesis üretimini etkilemeden önce yakalar ve filtreler. Ayrıca sistem, çeşitli devlet kurumları tarafından denetlenen ve uygulanan hava kalitesi standartlarına veya düzenlemelerine uyumu sağlar.

Yatay Kartuş Toplayıcı

Bu, her piramidal haznenin tabanında birden fazla boşaltma ekipmanına (toplu bir torbaya beslenen Döner Hava Kilitleri) sahip bir Yatay Kartuş Toplayıcıdır.

Uygun Bir Deşarjın Gerekliliği

Torba filtre bunkerine toz birikmemeli ve imha edilmek veya yeniden kullanılmak üzere boşaltılmalıdır. Torbalar veya filtreler tozu hapsettikten sonra, otomatik bir döngü, tozların torbalardan ayrılarak hazneye düşmesini sağlar. Toz haznede geçici olarak kalabilir ancak düzenli aralıklarla boşaltılması gerekir.

Hazne içinde toz birikmesi çeşitli sorunlara neden olabilir. Tozun aşındırıcılığına bağlı olarak filtrelerin veya torbaların erken aşınmasına ve yıpranmasına neden olabilir. Yeniden sürüklenme, girişteki toz konsantrasyonunu artırabilir veya halihazırda tozdan arındırılmış havayı kirletebilir. En kötüsü, yangın veya patlama gibi yanıcı toz olaylarına yakıt sağlayabilir.

Torba Filtresi Tarafından Toplanan Toz Türleri

Torba haznesi iki tür toz toplar: rahatsız edici toz veya ürün/proses tozu. Rahatsız edici tozlar, ticari değeri olmadığından toplandıktan sonra atılır. Ürün veya proses tozu, üretim akışının bir parçası olarak veya yeniden satışa sunulan bir ürün olarak değere sahiptir. Örneğin lityum karbonat, pil üretimine yönelik üretim akışının bir parçası olarak toplanıyor. Uçucu kül tozu çimento üreticilerine satılmaktadır.
Torbalı boşaltmadan toplandıktan sonra proses tozu üretim akışına geri döndürülür. Tozun gelecekteki amacı, ister atılması, ister daha fazla işlenmesi olsun, gereken boşaltma türünü belirleyen faktörlerden biridir. Genel olarak proses tozunun orijinal üretici açısından değeri vardır ve atılması halinde gelir kaybına neden olur.

Manuel veya Otomatik Boşaltma

Hazneden manuel veya otomatik boşaltma yapılabilir. Manuel boşaltmanın yalnızca sistemden olağanüstü derecede hafif bir toz yükünün toplandığı durumlarda yapılması önerilir. Bu, merkezi bir vakum ünitesi tarafından toplanan veya parti tipi bir prosese bağlanan çeşitli tozların bir karışımı olan rahatsız edici toz için geçerli olabilir. Bazı tesisler haftada yarım kilo kadar az toz üretiyor. Bu durumda sürekli deşarj enerji israfına yol açacaktır. Haftada 55 galonluk tek bir varil değerindeki toz bile hafif toz yüklemesi olarak değerlendiriliyor.

Bu miktarın üzerindeki herhangi bir şey veya rahatsız edici toz yerine proses tozu, otomatik tahliyeden faydalanacaktır. Yarı otomatik bir sistem, hazne doldurulduktan sonra otomatik boşaltmanın tetiklenmesi için tesis personeline bağlı olabilir veya hazneyi boşaltmak için düzenli bir programa göre tam otomatik hale getirilebilir.

Sürekli boşaltma, yanıcı tozla çalışırken bir güvenlik özelliğidir ve tehlikeli ortamlarda her zaman tavsiye edilir. Örneğin kömür tozu yanıcı olmasıyla ünlüdür. OSHA sitesinde yanıcı toz, doğru analiz ve temizlik hususları hakkında zengin bilgiler bulunmaktadır. Veya tozunuzun yanma potansiyelinden emin değilseniz Sly Inc.’deki uzmanlara sorun.

Kapılı Hazneler Uygun Torba Haznesi Vakum Noktalarını Korur.

Haznenin kapısı birkaç farklı nedenden dolayı kapatılmıştır. Birincisi, boşaltma işleminin toplanması için haznenin altına uygun kabın yerleştirilmesine olanak tanır. İkinci olarak, kapılı bir hazne, torba haznesinde uygun vakumun korunmasına yardımcı olur.

Tipik olarak, bir torbalı toz toplama sistemi, hava için bir başlangıç emme noktasına ve bir boşaltma noktasına sahip olmalıdır. Hazne boşaltma amaçları dışında kapalı kalmalıdır. Aksi takdirde, açık bir hazne ikinci bir emme noktası oluşturur ve tahliyeyi keser.


MDSJ CLEAN AIR TECHNOLOGY, 32 yıllık deneyimiyle endüstriyel hava temizleme teknolojileri alanında lider bir firmadır.

Kurumsal

Copyright 2023 © MDSJ Process | Tüm Hakları Saklıdır.