info@mdsjprocess.com    08:30 - 17:30

    +90 (212) 356 78 70     Mecidiyeköy İş Merkezi ŞİŞLİ / İSTANBUL

Uçucu Kül Filtrasyonu

Uçucu Kül Filtrasyonu

KÖMÜRLÜ Elektrik Tesislerinden toz Bertaraf Edilmesi kuralını veya Kömür Külü filtrelemek için tasarlanmıştır. Bu yazı uçucu kül ve diğer kömür yanma artıklarının yönetimini ele almaktadır.

Kömür külü kirliliği, içerdiği toksik kimyasallar ve ilgili çevre ve sağlık tehlikeleri konusunda endişe duyulacak bir durumdur.

Dünyada yüzlerce kömür santralinde daha da fazla depolama sahası bulunduğunu tahmin ediyoruz . Yerel çevre kanunlarına uyacak sorumlu kamu kuruluşlarına yardımcı olacak çevre kirliliğini önleyecek ekipman ve sistemler mevcuttur; Toz toplama sistemleri bu uygulanabilir uçucu kül dönüşümünü ve geri kazanımını önemli ölçüde etkiler.

Uçucu kül türleri ve toplanması için torbalı filtreler ve ıslak yıkayıcılar

Uçucu kül iki ana türden oluşur. Birincisi, genellikle elektrostatik çökelticiler veya torba filtreler. Pulse jet filtreler tarafından yakalanan ince bir madde olan mikron sınıfıdır. İkinci tip ise daha büyük olan ve kazanın dibine yerleşen taban külü sınıfıdır. Kömür santralleri önemli miktarda uçucu kül üretir.

Uçucu kül, bir bilyeli değirmenden geçirilir ve ardından uçucu külü kurutmak ve yabancı maddeleri çıkarmak için yüksek ısı kullanan döner bir kalsinatöre beslenir. Kalsinatör, organik bileşiklerin ve cıva, arsenik veya manganez gibi ağır metallerin yanmasına veya buharlaşmasına yardımcı olmak için ısı üretir. Döner kalsinatör, havuzlardan veya çöplüklerden taranan uçucu külü kurutur. Bu işlem uçucu külün kalitesinin ve özelliklerinin iyileştirilmesine yardımcı olarak onu çimento üretimi için veya inşaat malzemeleri için bir bileşen olarak daha uygun hale getirir.

Toz toplama sistemleri, bu kurutma işleminde uçucu külün tutulmasına ve tutulmasına yardımcı olur.

Benzersiz parçacık boyutu dağılımı ve akışkan davranış

Uçucu kül, 2 ila 10 mikron arasında değişen ince parçacıklar ve 70 ila 100 mikron aralığında yer alan taban külü parçacıklarıyla benzersiz bir parçacık boyutu dağılımı sergiler. Havayla karıştırılan mikroskobik boyutu, bu parçacıkların Suyun hareketine veya davranışına benzer akışkan özellikleri sergilerler. Ayrıca uçucu kül tozu içerdiği silikon dioksit ve alüminyum dioksit nedeniyle son derece aşındırıcıdır. Bu akış özellikleri toz toplama açısından zorluk teşkil etmektedir.


Uçucu külün toz toplanmasında özel hususlar

Uçucu kül için toz toplayıcılar, onun aşındırıcı doğası ve akışkanlaşma eğilimleriyle başa çıkabilmek için özel özellikler gerektirir. Hava kilitleri veya helezonlar gibi herhangi bir başlangıç temas noktası, zorlu koşullara dayanacak şekilde aşınmaya dayanıklı çelikten yapılmalıdır.

Sert krom kaplama veya çift boşaltma valfleri genellikle uçucu kül tozu toplama gibi yüksek aşındırıcı uygulamalarda hızlı aşınmayı önler. Çift boşaltma valfi, aşındırıcı malzemeden dolayı sürekli taşlama sorunu yaşayan daha yaygın kullanılan döner valfle karşılaştırıldığında ekipmanın ömrünü önemli ölçüde uzatabilir. Ek olarak bir siklon, ana torbalı filtrede torbadaki toz yükünü azaltmak için bir ön filtre görevi görebilir.

Yüksek toz yüklemesi ve sıcaklık yönetimi
Uçucu kül filtre edilmesi için tasarlanan toz toplayıcılar, yakalanan partikül madde yüzdesinin büyük olması nedeniyle yüksek toz yüküyle karşı karşıyadır. Döner kalsinatörde işlenen ürünün yaklaşık %80 90 ‘i toz toplayıcıya geçer.
Hafif ve akışkan davranışı, tozun alttan konteynere düşmesi yerine torba haznesine çekilmesine neden olur. Bu toplayıcıların metre küp hava başına birkaç yüz malzeme tanesini işlemesi gerekiyor. Ayrıca kalsinatörler uçucu külü kurutma sırasında aşırı yüksek sıcaklıklara maruz bırakır. Torba haznesinin düzgün çalışmasını kolaylaştırmak için bu havanın soğutulması gerekir.

Bir toz toplayıcı veya torba haznesi potansiyel olarak 280 dereceye kadar maksimum sıcaklıkları kaldırabilirken, filtre ortamı ve contalar için egzotik malzemelerin kullanılmasını önlemek amacıyla toz toplama için optimum maksimum sıcaklık 250 derecedir.

259 derecenin üzerindeki daha yüksek sıcaklıklar için gereken filtre ortamı Teflon (PTFE) veya P84’ü içerirken contaların vitondan yapılması gerekebilir. Bu egzotik malzemeler, sıcaklığı düşürmenin yolları olduğunda, filtre ortamı ve contalar için daha yaygın malzemelerin kullanılmasına olanak tanır torbalı veya elektro statik filtre altındaki kül, multi faz veya denshe phase pnömatik transport denseveyör sistemi ile stok silolarına tozsuz bir şekilde gönderir. Silo üzerinde egzoz havasını temizlemek için torbalı filtreler kullanılır.


MDSJ CLEAN AIR TECHNOLOGY, 32 yıllık deneyimiyle endüstriyel hava temizleme teknolojileri alanında lider bir firmadır.

Kurumsal

Copyright 2023 © MDSJ Process | Tüm Hakları Saklıdır.