info@mdsjprocess.com    08:30 - 17:30

    +90 (212) 356 78 70     Mecidiyeköy İş Merkezi ŞİŞLİ / İSTANBUL

Wet Scrubber Islak Yıkayıcı

Wet Scrubber Islak Yıkayıcı

Bir gaz temizleyici (veya duman temizleyici), bir endüstriyel tesislerden kaynaklı hava akımından belirli gazları, buharları ve dumanları çıkarmak için tasarlanmış bir hava kirliliği kontrol cihazıdır. Kimyasal yıkayıcı olarak da bilinen bir gaz yıkayıcı, tipik haliyle, gaz fazındaki kirletici maddeleri ve kirletici maddeleri absorbe etmek, çözmek veya kimyasal olarak reaksiyona sokmak için emilen baca gazlarına atmosfere atılmadan önce özel yıkama kulelerinde bir temizleme sıvısı püskürtmektedir.

Bazı durumlarda, wet scrubber, kuru bir temizleyici türü de olabilir. Bu, absorbe edilmesi veya çözünmesi gereken gaz türlerine veya kimyasallara bağlıdır.

Suda çözünmeyen bazı buharlar veya dumanlar, kuru temizleyici veya kuru emici enjeksiyon sistemi için iyi sonuçları olabilir. En yaygın kuru temizleyici türü kireçtaşı tozu kullanan kireçtaşı bazlı bir temizleyicidir. Çoğu gaz temizleyici uygulaması sıvı bazlı bir temizleyici kullanmak için en uygundur.

Endüstriyel scrubber ıslak yıkayıcıları, tesisteki gazları atmosfere atmadan önce zararlı kirletici maddeleri ve kokuları işlem gaz akışlarından uzaklaştırmak için bir çözüm olarak kabul edilir. Gaz kirletici ve kokularını egzoz gazlarından uzaklaştırmak için kullanılan wet scrubberlerın temel avantajları şunlardır:

Yanıcı gazlarda düşük riskli taşıması

Yüksek sıcaklık, yüksek nem tutma özelliği

Küçük alan gereksinimleri, daha düşük sermaye maliyetleri ve montaj yeri esnekliği sağlar.

Wet scrubber ıslak yıkayıcılar doymamış yüksek sıcaklıkta buharların sıcaklığını ve hacmini azaltır, scrubber ıslak yıkayıcılarda , fanların ve kanalların daha kompakt olmasına izin verir. Bu aynı zamanda mevcut sistemlere adapte edilebilir. Tek bir scrubber ile gaz ve katı partikül maddelerini temizleme yeteneği aşındırıcı gazları nötralize edebilme imkanı verebilir.

Scrubber, ıslak yıkayıcılar endüstriyel wet scrubber “kuru” veya “ıslak” olarak sınıflandırılır. Kuru wet scrubber genellikle aynı seviyeye ulaşmazlar, ancak atık suları atmama altyapıya sahip olmayan uygulamalar için çok uygundurlar. Kuru temizleyiciler sıvı kullanmadan egzoz gazlarındaki kirletici maddeleri temizler. Bunun yerine, “alkalin bulamacı gibi emici madde olarak bilinen kuru bir reaksiyon materyali kullanırlar ve birincil olarak gazı emici “ toz” boyunca temas ettirerek asidi gazdan uzaklaştırmak için uygulanırlar. Islak yıkayıcılar, kirli gazları, kirletici maddeleri gidermek için tasarlanmış bir sıvının içinden geçirir. Wet scrubber ıslak yıkayıcılar, inorganik kirleticileri çıkarmak için kullanılan yaygın bir çözücüdür. Wet scrubber ıslak temizleyiciler en temel özelliği , su partikül veya kompozit bir kulenin içinde gönderilir, kirli gaz su içinde sonra su kirleticileri emer ve temiz gaz temizleyiciden çıkar. Etkili kirleri etkili bir şekilde uzaklaştırmak için emici çözeltiler olarak emici solüsyonlar kullanılır , toplam olarak (pozitif olarak yüklü, negatif yüklü veya yüklü olmayan) solüsyonlar kullanılır . Kirleticiler yüklerinde wet scrubber, ıslak yıkayıcılar sıvıyla doludur. Kostik çözelti (sodyum hidroksit, NaOH), sodyum karbonat (Na2C03) ve kalsiyum hidroksit (söndürülmüş kireç, Ca [OH] 2) olsa da asit-gaz kontrolü (örneğin, HCI, S02 veya her ikisi) için kullanılan en yaygın temizleme sıvısıdır.

Parçacıklı scrubber ıslak yıkayıcılar , sıvı damlacıklarda yakalayarak partikül maddelerini temizleyebilir. Daha sonra damlacıklar, kirletici gazları çözen veya emen sıvıyla toplanır. Temizleyicide bulunan herhangi bir damlacık, sis giderici eliminatör kullanarak çıkış gazı akışından ayrılmaktadır.

Bir scrubber yıkayıcının partikül madde toplama kabiliyeti, genellikle yıkayıcıdaki giriş miktarı ile doğru orantılıdır. Ek olarak, uygun şekilde tasarlanmış ve işletilen bir sis giderici, yüksek temizleme verimleri elde etmek için önemlidir. Gaz halindeki kirleticileri çıkaran temizleyiciler gaz emiciler olarak adlandırılır. Scrubber ıslak yıkayıcılarda, yüksek temizleme verimi elde etmek için iyi sıvı-gaz teması çok önemlidir. Dolgulu yatak, paketlenmiş kule veya “asit gazı” (inorganik gazları kontrol etmek için kullanıldığında) olarak bilinen en popüler ıslak temizleyici alt katı partikül madde de temizleselerde de, packed dolgulu scrubber genellikle gazların işlenmesinde kullanılır. Dolgu yataklı ıslak yıkayıcılar wet scrubber tipik olarak kimyasal, alüminyum, gıda ve tarım ve krom galvanik endüstrilerinde, asit tesislerinde, gübre tesislerinde, çelik fabrikalarında ve asfalt tesislerinde kullanılır.

En Önemli Reaksiyon Parametreleri

Sıcaklık

Molar oran NH3 / NOx

Gazla temas süresi


MDSJ CLEAN AIR TECHNOLOGY, 32 yıllık deneyimiyle endüstriyel hava temizleme teknolojileri alanında lider bir firmadır.

Kurumsal

Copyright 2023 © MDSJ Process | Tüm Hakları Saklıdır.